تبلیغات
راه ناتمام
راه ناتمام
ما پیروز خواهیم شد

روزنامه نیویورك تایمز نوشت: جنبش سبز كه خواهان تغییر در ایران است همان چیزی است كه آمریكا به ویژه بعد از 11 سپتامبر منتظر ظهور آن در خاورمیانه بود، جنبشی با گرایش های كم و بیش لیبرال دموكراتیك كه از نظر فلسفی سكولار است.
به یقین آمریكا در منطقه دنبال آزادی و دموكراسی نیست كه اگر چنین بود از رژیم های استبداد و ارتجاعی در اردن و مصر و عربستان و... حمایت نمی كرد و در واقع منظور نیویورك تایمز، جریان دنباله رو آمریكا در ایران است.
نیویورك تایمز كه جنبش سبز را به عنوان جریانی برای «نبرد درون اسلام» توصیف می كرد، در مقاله خود به قلم رئول مارك گركت (متخصص سابق امور خاورمیانه در سازمان سیا و عضو بنیاد دفاع از دموكراسی) نوشت: اوباما به نسبت ریگان فرصت بیشتری دارد و می تواند با حمایت از جنبش سبز، احتمال براندازی رژیم اسلامی و ضدیهودی ] ضدصهیونیستی[ را افزایش دهد.
مارك گركت در این مقاله می نویسد: هنگامی كه در حوزه ایران در سازمان سیا كار می كردم، همكاری قدیمی داشتم كه گرایش لیبرالی داشت و معتقد بود تئوری های كارل پوپر پاسخ استبداد مذهبی حاكم بر ایران است. روشنفكران حامی جنبش سبز در ایران نیز عاشق پوپر و دفاع او از لیبرال دموكراسی اند. محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران به اعتقاد من تحت تاثیر فلسفه غرب و اندیشه های پوپر در زمینه اقتصاد پویا در دموكراسی لیبرال بود. و البته عبدالكریم سروش، فیلسوف مذهبی، احترام خاصی برای پوپر قائل است.
نویسنده نیویورك تایمز اضافه می كند: وقتی به وقایع یك سال گذشته ایران نگاه می كنم فوراً كارل پوپر، ارتش دموكراسی و روحانیون روشنفكری به نظرم می آید كه برای تغییر فرهنگ و مبانی اخلاقی فعالیت می كنند. این عده باید در تعیین سیاست های دولت اوباما در نظر گرفته شوند. جریان سبز می تواند روشنفكران آزاد و روحانیون مخالف حكومت و افراد پاكسازی شده را گردهم متحد كند.
افسر سابق سیا تأكید می كند: «جریان سبز در تاریخ اسلام منحصر به فرد است اما چگونه یك ملت مغرور می تواند بهترین و بدترین چیزها را از غرب اقتباس كرده و در عین حال به هویت تاریخی اش وفادار بماند؟ این مسئله برای حامیان خاتمی اهمیتی ندارد.»
نویسنده نیویورك تایمز در بخش دیگری از این مقاله، با اشاره به تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران، می نویسد: كاخ سفید به این تحریم ها به عنوان شكل های درجه بندی شده و قابل برگشت فشار به جمهوری اسلامی نگاه می كند. جنبش سبز دنبال لیبرالیزه كردن دولت نیست بلكه از تغییر رژیم حرف می زند.
افسر سابق سیا از دولت آمریكا خواست با حمایت از آشوبگران سبز به جمهوری اسلامی فشار آورد تا ایران از این طریق در چالش هسته ای امتیاز بدهد! رئول مارك گركت در عین حال سقوط خاتمی و دولت اصلاح طلب را حاصل ناسازگاری رویكرد این جریان با سنت ایرانی و اسلامی توصیف كرد و نوشت: این یك نبرد درون اسلام است و ما واقعاً می خواهیم طرفی برنده شود كه طرفداران كارل پوپر است.
طبقه بندی: اخبار، جنبش سبز،
برچسب ها: : جنبش سبز، جنبش آمریکایی، حمایت آمریکا از آشوبگران سبز، جریان سکولار، کاریکاتور سیاسی، نیویورک تایمز، پوپر، سروش،
ارسال در تاریخ 7 تیر 89 توسط راه ناتمام
قالب وبلاگ